Post 10217 History

Karl W. Richter Memorial Post 10217

"Post 10217 History"

 

Chartered: 21 January 1971

Original Location: Nakhonratchasmia, Thailand

New Location:

Commander-in-Chief: H. R. Rainwater

The Post was chartered 21 June 1971 as KORAT Air Base Post 10217. It was renamed Karl W. Richter Memorial Post 10217 on 14 May 1973. The Post Web Site first appeared 28 December 1996.

Regards,

John Castiglia, Jr.

Submitted 22 Jan 200

 

Update 6 Jan 2013

May through October 2007: Post Charter under suspension, post being administered under trusteeship of James Oden, Ernst Palombi, and Harry Balek. Suspension lifted October 21, 2007. Newly elected Post Commander David Miller then led the post until June 2009.

 

 

 Post Commanders
1988-1989 William Dunlap/David E. Hertz
1989-1990 Benjamin L. Hammons
1990-1991 William C. Dunlap
1991-1996 Charles W. C Zuill
1996-1997 Bruce Eschols
1997-2003 Charles W.C. Zuill
2003-2007 Unknown
2007-2009 David Miller
2009-13 Byron Petrides
2013-2014 Fred Berg

 

If you have anything to add to the History of the Department of Pacific Areas, either to the Department, Districts or Posts, Please Email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. with the information in Document format.

2013 © Department of Pacific Areas Veterans of Foreign Wars